Hiya! I'm Alyssa.

I try to keep this blog a mostly HTTYD, Pokemon, ROTG, and other DreamWorks movies blog, but I sometimes throw some Nintendo and funny things in.

ALSO, out of respect for the people who haven't seen HTTYD2 yet, I won't be reblogging that many HTTYD2 posts for a while. If I do, I will tag "spoilers"!!!

 

httydofdreamworks:

kingofthewilderwest:

amessicle:

Hiccup and Astrid dancing at their wedding (using Stoick and Valka’s dance as a reference) :)

INSTANT. REBLOG. OH MY GODS!

OH MY GODS :o THIS PERFECT

httydofdreamworks:

kingofthewilderwest:

amessicle:

Hiccup and Astrid dancing at their wedding (using Stoick and Valka’s dance as a reference) :)

INSTANT. REBLOG. OH MY GODS!

OH MY GODS :o THIS PERFECT

helloiambaymax:

image

wait a minute, that

image

looks

image

familiar.

 I see what you did there disney.

OK I REALLY FEEL LIKE THIS MOVIE IS COPYING A LOT OF THINGS FROM HTTYD AND IDK HOW TO FEEL ABOUT THAT

last-light-in-live-action:

hiccupinglasses:

lyssa-fer:

hiccupinglasses:

I was making icons and I ended up with this stupid hicspression when I was working and I just…you dork.

image

I saw this and my first thought was ‘He looks like a really enthusiastic infomercial salesperson’

Bless you for that imagery. XD

image

HI. HICCUP HORRENDOUS III HERE WITH THE NEW OXICLEAN.”

OH MY GOD

(Source: childofdragons)

infiniteragequit:

upgraders:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


Fresh fruits fucking expensive

infiniteragequit:

upgraders:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 

do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?

stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!

Fresh fruits fucking expensive

lockdealersid:

furypupi:

mojkun:

this honestly doesn’t even look too far-fetched if mega salamence exists

IS THIS REAL
PLEASE TELL ME THIS ISNT REAL

it’s fake, this has been around since before X and Y


OH MY GOD I ALMOST WISH IT WAS REAL

lockdealersid:

furypupi:

mojkun:

this honestly doesn’t even look too far-fetched if mega salamence exists

IS THIS REAL

PLEASE TELL ME THIS ISNT REAL

it’s fake, this has been around since before X and Y

OH MY GOD I ALMOST WISH IT WAS REAL

salma:

yaoibutts:

shavingryansprivates:

introducing… SPOONS!

OH MY GOD I’M GOING TO PISS MYSELF

This kid needs a nobel prize